Lenovo ThinkPad X1 Carbon G13 LNL, Ultra 7 258V, 32GB, 1TB SSD, 14" WUXGA, Windows 11 Pro
features:
- Premium and lightweight X1 Carbon design
- Intel Core Ultra 7 processor for professional performance
- WUXGA display with 500 nits brightness
- Fast Gen5 SSD storage
- Intel Arc graphics support
- FHD IR camera for meetings
- Wi-Fi and Bluetooth support
- Arabic backlit keyboard
- 57Wh battery for daily productivity
- Built-in AI features support
Specifications:
| Brand | Lenovo |
| Product Type | Laptop |
| Model | ThinkPad X1 Carbon G13 LNL |
| Processor | Intel Core Ultra 7 258V |
| Display | 14.0" WUXGA AG 500 nits LP |
| Memory | 32GB Base DDR5 |
| Storage | 1TB SSD M.2 2280 TLC G5p |
| Graphics | Intel Arc |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit |
| Camera | FHD IR Cam |
| Connectivity | Intel BE201 2x2 BE + BT |
| WWAN | Upgradable |
| Wired Ethernet | No Wired Ethernet |
| AI Features | AI Now |
| Fingerprint Reader | Y-FPR |
| Battery | 3 Cell 57Wh |
| Adapter | 65W USB-C Slim GaN 3PIN-UK |
| Keyboard | Backlit Keyboard - Arabic |
| Warranty | 3 Year Carry-in + 3Y Premier Support |